Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ALLAH NEDEN MUHAMMEDE SALAT EDER?

2 posters

ALLAH NEDEN MUHAMMEDE SALAT EDER? Empty ALLAH NEDEN MUHAMMEDE SALAT EDER?

Mesaj tarafından kutsalyaratik 15.07.10 13:26

Ahzab 56;
Şüphesiz, Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler, siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin.

Salat nedir peki?
1. Allahü teâlâdan rahmet, meleklerden istiğfâr, mü'minlerden duâ.
2. İslâm'ın beş esâsından (temelinden) birisi olan namaz.
3. Peygamber efendimizin ism-i şerîfleri anıldığında, işitildiğinde veya yazıldığında söylenen ve yazılan "sallallahü aleyhi ve sellem". sözü ve benzerleri. Çoğulu salevâttır.

Birde yukarda Salatin bir numarali aciklamasinda gecen Rahmet kelimesine bakalim.
1. Acıma, merhamet.
2. Sevgili Peygamberimiz hazret-i Muhammed'in isimlerinden.
3. Kur'ân-ı kerîm.
4. Yağmur.

Simdi esas soruya gecelim; Allah ne amacla Muhammede Salat eder, Salatin anlamlarina bakildiginda Salatin sadece yaratana yapilmasi gereken bir ibadet turu olmasi gerekmezmi? Muhammed yaratanmi?
kutsalyaratik
kutsalyaratik

ALLAH NEDEN MUHAMMEDE SALAT EDER? Empty Geri: ALLAH NEDEN MUHAMMEDE SALAT EDER?

Mesaj tarafından TRIUMPH 27.07.10 3:12

"Peygambere Allah'ın salât etmesi, rahmet etmek; meleklerin ve bizim salât etmemiz de onun için rahmet duası etmek anlamına gelir" denmiş bir yerde..
Allah niye acıyıp, merhamet etsin onu daha çözemedim.. Burada acıma sebebi günah ise günah işleyebilecek bir bireyse nasıl tam bir teslimiyet ister kullarından onu hiç anlamadım.. Putperestlerin karşısında düşeceği aciz bir durum için söylemiş olabilir.. Müslümanlardan Cennet'e girebilmesi için mi isteniyor? (ki bu en saçması, Cennet'e rezervi var) Bilemiyorum Türkçe'ye çevirincede anlaşılmıyor.. Ben kıvırmakta zorlandım.. Biz burada bunu böyle kavrıyoruz ama Araplar ne düşünüyor bu konu hakkında? Nasıl kabul görüyor bu ayet bir bilgimiz olsa iyi olurdu.. Bu salatın anlamındaki birinci maddenin akla mantığa oturtmak amacıyla sonradan eklenmiş olabileceğini düşünüyorum..
Diğer iki maddeyi şimdilik sallamıyorum..
TRIUMPH
TRIUMPH

- Similar topics